Kalóz János György Pszichológus-Addiktológus
Ne Szúrd El a Kari-Ered drogprevenciós program
Önismeret/Személyiség/Párkapcsolat/Szexualitás/Kommunikáció
/Étkezési szokások/Pályaválasztás
HOGYAN KEZDŐDÖTT...
A Ne Szúrd El a Kari-Ered drogprevenciós program története nagyon hosszú és göröngyös úton érte el a mai formáját. 2001-ben kezdődött, amikor hazajöttem Szegedről, ahol megváltozott az életem egy rehabon. Robbanásig telve energiával és világmegváltó célokkal érkeztem haza Csikszeredába, célom az volt, hogy bevezetem a városi iskolákba a drogprevenciót.
Kopogtatás, kopogtatás után...az elején szóba sem akartal állni velem, legtöbb esetben ez volt a válasz: "...nem kell ide drogprevenció, minket megvédenek a hegyek..."
Viszont voltak iskolák, ahol azt mondták, hogy fogalmuk sincs, hogy miről beszélek, de próbáljuk meg.
2004-re már az összes csikszeredai iskola elfogadta a drogprevenciós törekvéseimet, a stilusom, nyitottságom és a kitartásom meghozta a gyümőlcsét. 2003-ra már minden csikszeredai iskolában voltam és ismertettem a diákokkal a drogfüggőség igazi arcát, igy szép lassan a kopogtatás átvedlett meghivássá.
Közben elkezdtem az itthoni továbbtanulásom, amely az egyetem elkezdése volt, igy kolozsvárra is eljutott a stilusom hire és ennek következményeként az egyik nagy mentorom Zörgő Éva meghivott egy előadást tartani a sportegyetemen.
A következő lépés a Báthory István Elméleti Liceum meghivása volt, egy akkor "Szülők Iskolája" néven futó program előadássorozatának egyikét bonyolitottam le. Ezen az előadáson figyelt fel a munkámra Kocsis Julia a Báthory Szülői Szövetség akkori elnöke és ajánlotta fel egy hosszútávú eggyüttműködés lehetőségét.
2005-ben inditottam el az iskolában az akkoriban Erdélyben első és egyetlen drogprevenciós programot, amely folytonosággal rendelkezett.
Hat év tapasztalata, kinlódása, kiégése, ujjrakezdése, csatája, haborúja következményeként alakult és formálodott ki a mai Ne Szúrd El a Kari-Ered drogprevenciós és mentálhigiénés program. Mára már nem csak a Báthoryban tevékenykedünk, hanem Erdély szinten résztveszünk sok prevenciós programon és kezdeményezésen. Évekig a Szülői Szövetség irodája adott helyet nekünk, ma már egy külön helyen folytathatjuk a tevékenységet, amiért köszönetet kell mondanom Timár Ágnesnek az iskola igazgatójának és Vilcsek Károlynak a Szülői Szövetség jelenlegi elnőkének
A drogprevenció fogalma
A drogprevenció olyan tevékenységet foglal magában, amelynek során az első, és legfontosabb cél a NEMet monadás megtanulása és vészhelyzetek kialakulásának megakadályozása. Ha egy probléma már kialakult, akkor a drogprevenció célja a probléma súlyosbodásának és további következmények kialakulásának megakadályozása.
Amikor drogprevencióról beszélünk, akkor a fenti értelemben vett megelőzésre gondolunk. A drog-megelőzésnek is több szintje lehet, attól függően, hogy a probléma már kialakult, vagy sem. Ha még nem alakult ki a kábítószer-fogyasztás, akkor beszélhetünk elsődleges prevencióról. Ezen a szinten kipróbálást és a fogyasztást kívánjuk megelőzni. Ez gyakorlatilag a drogmentesek megóvását jelenti.
Az elsődleges prevenció legfontosabb célja, hogy kialakítson a fiatalokban egy olyan egészségszemléletet, amelynek hatására képessé válnak visszautasítani a drogokat. Ezeket foglalkozásokat elsősorban iskolákban tartjuk. Nagyon fontos, hogy a fiatalok hiteles tájékoztatást kapjanak a különböző drogokról, például a kellemes érzések, a drogok pozitív hatásai mellett a következményeket is meg kell mindenkinek ismernie természetesen ide fektetve a hangsulyt. Itt nagyon fontos, hogy ezeket a foglalkozásokat képzett szakemberek végezzék!.
A másodlagos prevenció valójában már a beavatkozást jelenti. Ennek célja, hogy a “kísérletező” eseteket megállítani, céljaikat és motivációjaikat megerősítve a helyes “ösvényre” terelni.
Itt az anyagok hatásáról történő hiteles felvilágosító munka döntő fontosságú lehet. Fontos, hogy a “kísérletezők” tisztában legyenek az anyagozásuk következményeivel, lehetőségeikkel és egyéb a kábítószerekhez kapcsolódó kérdésekkel. Ezzel nem csak önmagukat óvják, hanem a környezetüket is..
A harmadlagos prevenció célja a drogfüggők gyógyítása, illetve a leszokott, vagy absztinens droghasználók visszaesésének megakadályozása, visszaillesztése a társadalomba.
A kezelésben lényeges szerepet kap a múlt feltérképezése (kikkel és hol használt az adott drogos kábítószereket, ki az akiktől félteni kell, a fogyasztási szokások megismerése), kikhez lehet támogató segítségért fordulni (barát, barátnő) stb.
Rengeteg szervezet végez az országban prevenciót. Véleményem szerint mégis a családnak van a megelőzés terén kiemelkedő szerepe. A szülői modell, példa és a családi légkör nagyban befolyásolja, hogy egy gyerek miképpen viszonyul a különböző típusú drogokhoz. Például számtalan esetben a gyerekek azt látják a szülőktől, hogy gyógyszerrel, alkohollal, egyéb szerekkel, hogyan lehet “megoldani” a problémákat. Amikor aztán szembekerül az ilyen szülői mintát látott gyerek, valamilyen problémával, akkor lehetséges, hogy automatikusan ő is megpróbálja a tanult módszert alkalmazni. Jelen esetben még nagyon sok hasonló példát lehetne említeni.
Az iskola, a pedagógus és a szabadidő eltöltésének egyéb terei az elsődleges prevenció legfontosabb területei. A másodlagos, és harmadlagos prevencióban egyéb szakemberek, egészségügyi és szociális területen dolgozók segítik a drogproblémával küzdőket.
Média
Az iskolai drog-stratégia
A modern polgári demokráciákban felértékelődik az intézményes nevelés szerepe. A megváltozott társadalmi viszonyok következtében a szociális szféra szerepe megnőtt és feladatai kibővültek. A mai család működése során csökken az óvó-értékközvetítő hatás, mert egyrészt a szülőknek kevesebb idejük jut a gyermekükre a szükségesnél, másrészt maguknak a szülőknek is akkomodációs problémát okoz jelenlegi feladatuknak történő megfelelés. Különösen a kábítószer-problémára igaz ez, mert olyan generáció nő most fel, aki családi modellként nem tudja átvenni az elutasítási technikákat. A szülők pedig nem tudják milyen hatásokkal és milyen személyiségparamétereket kell erősíteni a gyerekükben a megelőzés érdekében. Ezért a nevelési-, oktatási intézményeknek felelősége nőtt meg, hogy miképpen és milyen eredményességgel biztosítják az eredményes szocializációhoz szükséges hatásokat (képességfejlesztés, készségek kialakítása), többek között a drogozással kapcsolatos "immunitás" megszerzéséhez. Ez nehéz és olykor konfliktusokkal teli folyamat, mert az iskola szembekerülhet ellentétes hatásokkal is. A drog-prevenciós munka nem korlátozódhat egyetlen tantárgyra és nem kötődhet csak egyetlen személyhez. El kell érni, hogy az egész iskola komplex nevelési hatásrendszerébe épüljön be a szerfogyasztással kapcsolatos egységes pedagógiai állásfoglalás és gyakorlat. A személyiségfejlesztő munka részeként kell a tanulók életvezetési stílusát úgy alakítani, hogy képessé váljanak az antihumánus szenvedélyek tudatos elutasítására. Minden nevelési helyzetben biztosítani, kell, hogy a segítségre szorulók és támogatást igénylők megkapják a szükséges odafordulást és törődést. Ennek fényében az iskolai drogprevenció gyakorlatilag a mentálhigiénés folyamatokat szolgálja. Nevelő szerepe van, segít az érzelmi érettség fejlődésében, megtanít a problémak megoldására, mérlegelni, dönteni, megküzdeni és megannyi személyiséget és egyéniséget fejlesztő és erősítő gyakorlatra.